Stosując nawóz AgroSulCa chronisz środowisko
Nawóz siarkowo wapniowy AgroSulCa to doskonałe źródło dla roślin łatwo przyswajalnego wapnia Ca – 21 % oraz siarki w formie siarczanowej S – 17 % czyli takiej, która jest pobierana bezpośrednio przez rośliny.
Od drugiej połowy lat 90-tych XX wieku obserwuje się pogłębiający bilans ujemny siarki w rolnictwie, co prowadzi do zakłócenia gospodarki azotem i wahań plonów. Niedobór siarki w glebie prowadzi do znacznego ograniczenia wykorzystania przez rośliny azotu nawozowego. Brak jednego kilograma siarki w glebie powoduje, że rośliny nie wykorzystają trzech kilogramów azotu, który zostanie wypłukany z pola i spłynie do zbiorników wodnych .
Rolnicy, w celu zapewnienia wysokiej wydajności rolnej, stosują intensywne nawożenie nawozami mineralnymi często przekraczając zalecane dawki, co powoduje, że składniki pokarmowe (NPK) nie zostają w całości wykorzystane przez rośliny. Stanowi to poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego, szczególnie dla wodnego.
Nadwyżki nawozów pod wpływem opadów spływają do zbiorników i cieków wodnych powodując ich zanieczyszczenie. Dostarczone do wód powierzchownych składniki pokarmowe wpływają na rozwój roślinności wodnej oraz glonów, powodując zarastanie zbiorników i przyczyniając się w do zaniku życia biologicznego.
Nawóz siarkowo-wapniowy AgroSulCa to nawóz, który ma działanie proekologiczne, eliminuje powyższe zagrożenia w następujący sposób. Poprawia strukturę gleby ponieważ zawarty w nawozie wapń powoduje na glebach lekkich tworzenie się struktury gruzełkowatej, zaś na glebach ciężkich – jej rozluźnienie czyli zapobiega się jej zbrylaniu. Gleba o takiej strukturze zapewnia uprawianym roślinom optymalne warunki wodne i powietrzne. Wody opadowe z okresu jesienno-zimowego, zamiast spływać po powierzchni, gromadzą się w glebie i stanowią cenny zasób w okresie wiosennej wegetacji.
Jest to również sposób na ograniczenie skutków suszy. Gleba o strukturze gruzełkowatej nie zeskorupia się w czasie upałów a po intensywnych, często nawalnych opadach, nie tworzą się na polu zastoiska wodne.
Właściwa struktura gleby wpływa na prawidłowy wzrost korzeni roślin uprawnych. Dobrze rozwinięty system korzeniowy wychwytuje migrujące w głąb profilu glebowego azotany, chroniąc tym samym przed utratą tego składnika, a jednocześnie przed zanieczyszczeniem wód gruntowych.
Zwarta w nawozie siarka odpowiada za wykorzystanie przez rośliny nawozów azotowych oraz powoduje , że maleje zawartość azotynów w roślinie.