Opłacalność stosowania jakiegokolwiek nawozu zależy od szeregu czynników, w których siarczan wapnia jest w stosunku do azotu, ważnym lecz drugoplanowym składnikiem. Efektu ekonomicznego można nie uzyskać w sytuacji, gdy czynnikami ograniczającymi dla prawidłowego wzrostu rośliny będą niedobory wody i azotu.
Systemy orkowe w swej czystej postaci zakładają dwa podstawowe zabiegi:
- podorywkę, czyli zabieg wykonany po zbiorze rośliny na głębokość 8-12 cm;
- orkę siewna lub głęboka, jako zabiegi wykonane przed siewem rośliny głównej lub przed zimą (20 -30 cm).
Oba zabiegi mają jasno sprecyzowane cele agrotechniczne.
- Podorywka na celu wymieszanie resztek pożniwnych z glebą oraz wymieszanie nawozów mineralnych. W ten podstawowy cel wpisuje się zastosowanie siarczanu wapnia. Wymieszanie go z glebą jest ważne dla podniesienia aktywności mikroorganizmów glebowych. Tylko powtarzalne/wielokrotne zabiegi mieszania, zakładając systematyczne zwiększanie głębokości wzruszania i mieszania gleby pozwolą na osiągnięcie efektu porównywalnego z orką.
Inne zabiegi, takie jak: talerzowanie, spulchnianie, zrywanie ścierni, kultywatorowanie są jednakowo ważne ponieważ zwiększają stopień rozmieszczenia nawozu w glebie i większego kontaktu nawozu z wodą.
2. Orka głęboka powoduje przemieszczenie mulczu mineralno-organicznego w głębsze warstwy gleby. Jest to zabieg niezwykle konieczny, gdyż warstwy te są dobrze a do tego dłużej uwilgotnione, zwłaszcza w okresie wiosennej wegetacji. Rolnik, postępując w ten sposób tworzy warunki do dobrego kontaktu nawozu z wodą w okresie jesienno-zimowym
AgroSulca to siarczan wapnia o formule najbardziej przyswajalnej dla rośliny. Może być stosowana przez cały rok na wszystkie rodzaje gleby
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!