Susza jest zjawiskiem, które dla roślin należy rozpatrywać w kategorii stresu. Zagościła ona na dobre na naszych polach, problem dotyczy wszystkich obszarów rolnych na terenie niemal całego kraju. Sposobem na złagodzenie skutków suszy jest systematyczne stosowanie nawozu siarkowo-wapniowego AgroSulCa.
Nawóz siarkowo-wapniowy AgroSulCa z chemicznego punktu widzenia to dwuwodny siarczan wapnia, który zawiera w swoim składzie kationy wapnia(Ca2+) oraz aniony siarczanowe (SO42-) w takiej formie chemicznej, w jakiej są pobierane bezpośrednio przez rośliny. Nawóz AgroSulCa oprócz funkcji odżywczych wpływa również na strukturę gleby i w tym tkwi tajemnica wpływu na efekty suszy. Chcąc osiągnąć zamierzony cel, dawki nawozu muszą być kilkukrotnie większe od niezbędnych do pokrycia potrzeb pokarmowych roślin. Nawóz AgroSulCa w trakcie rozpuszczania uwalnia kationy wapnia, które wypychają z kompleksu sorpcyjnego potas i sód. Dochodzi w ten sposób do poprawy struktury gleby, co naturalnie zwiększa ilość zawartego w niej powietrza, a to z kolei stymuluje aktywność mikroorganizmów. Zawarty w nawozie wapń na glebach lekkich powoduje łączenie elementarnych koloidalnych cząstek ilastych, które w obecności próchnicy tworzą drobne agregaty, te z kolei łączą się w gruzełki. Na glebach ciężkich, zbitych wapń powoduje rozluźnienie wiązań między cząsteczkami ilastymi co prowadzi do uruchomienia procesów strukturotwórczych oraz powoduje zmniejszenie ryzyka zbrylania się ziemi.
Właściwa struktura gleby odgrywa niezmiernie ważną rolę ponieważ wpływa na prawidłowy wzrost korzeni roślin, a to prowadzi do prawidłowego pobierania nawozów z całego profilu glebowego oraz decyduje o zagospodarowaniu wody opadowej. Dzięki właściwej strukturze gleby jesteśmy w stanie zgromadzić dostateczną ilość wody w glebie, a w trakcie opadów woda nie spłynie z pól lecz zostanie zgromadzona w jej porowatej strukturze, zabezpieczając w ten sposób potrzeby roślin.