Jak AgroSulCa poprawia strukturę gleby
Najbardziej pożądaną strukturą gleby ze względu na warunki wzrostu roślin uprawnych (akumulacja wody, wzrost korzeni) jest struktura gruzełkowata. Gleba o takiej strukturze zapewnia uprawianym roślinom odpowiednie, ściślej optymalne warunki wodne i powietrzne. Wody opadowe z okresu jesienno-zimowego, zamiast spływać po powierzchni, gromadzą się w glebie (wzrasta pojemność wodna) i stanowią cenny zasób w okresie wiosennej wegetacji.
Gleba o strukturze gruzełkowatej w czasie upałów nie zeskorupia się a po intensywnych, często nawalnych opadach nie tworzą się na polu zastoiska wodne. Gleba taka umożliwia korzeniom rośliny szybkie dotarcie do składników odżywczych, nieruchliwych w profilu glebowym, takich jak potas czy fosfor. Jednocześnie dobrze rozwinięty system korzeniowych wychwytuje migrujące w głąb profilu glebowego azotany, chroniąc tym samym przed stratą tego składnika oraz przed zanieczyszczeniem wód gruntowych.
Jak tworzy się struktura gruzełkowata gleby i jak ją utrzymać?
Mineralne cząsteczki koloidalne oraz cząstki pylaste w obecności wapnia (dostarczonego wraz z nawozem AgroSulCa) łączą się ze sobą tworząc grudki – agregaty, te z kolei łączą się w gruzełki. Proces ten zwany jest flokulacją (łączeniem). W glebach ciężkich odpowiednio wysyconych jonami wapnia występuje zjawisko odwrotne, zwane dyspersją czyli rozproszeniem. Efekt ten występuje wskutek mniejszego, w stosunku do magnezu a zwłaszcza potasu, uwodnienia cząstek wapnia, co powoduje zwiększenie przestrzeni między tzw. pakietami minerałów ilastych i w konsekwencji rozluźnienie gleby, stwarzając tym samym warunki do przemieszczania się wody. Takie zachowanie nawozu AgroSulCa (siarczanu wapnia), a w szczególności zawartych w nim kationów wapnia tłumaczy specyficzny efekt melioracyjny na glebach ciężkich.
Drugim istotnym procesem, za który odpowiada wapń jest tworzenie kompleksu sorpcyjnego gleby. Kompleks ten jest zbudowany z koloidów glebowych (mineralne cząstki koloidalne i próchnica). Kompleks sorpcyjny gleby odpowiada za magazynowanie i odżywiane roślin ponieważ zawiera najważniejsze kationy odżywcze (Ca, Mg, K). Wysycenie kompleksu sorpcyjnego jonami wapnia (najlepiej w około 60%) powoduje, że zwiększa się zasób dostępnych składników odżywczych w okresie intensywnego wzrostu uprawianych roślin.