Zbliżają się żniwa – pomyśl jak poprawić jakość gleby aby w przyszłości uzyskać większe plony.
Jednym z głównych problemów polskich gleb jest ich niskie pH. Gleby w Polsce w większości powstały ze skał piaszczystych co powoduje, że posiadają naturalną podatność na zakwaszenie. W ciągu roku wapń z gleby zostaje pobierany przez rośliny uprawne oraz zostaje wymyty w trakcie opadów do głębszych warstw gleby.
Szacuje się, że rocznie ubywa z każdego hektara od 150 d0 300 kg wapnia co prowadzi do obniżenia pH gleby. Jeżeli jej pH jest mniejsze od 5,5 ujawnia się wówczas toksyczne działanie kationów glinu Al3+ co prowadzi do obniżenia produktywności gleb.
Najprostszym sposobem przywrócenia produktywności gleby jest dostarczenie nawozu, który wyeliminuje działanie toksycznego glinu. Takim nawozem jest AgroSulCa, zawiera ona dwa składniki a mianowicie kation wapnia Ca2+ (21%)- który wypiera toksyczny glin do roztworu glebowego, oraz siarkę S (17%) w formie siarczanowej SO4 2- – która wiąże glin tworząc siarczan glinu.
Pwstały w tym procesie siarczan glinu pełni w roztworze glebowym role koagulanta więc może pośrednio stymulować procesy łączenia się poszczególnych cząstek glebowych w agregaty. Takie zachowanie może tłumaczyć specyficzny dodatni efekt stosowania nawozu siarkowo-wapniowego AgroSulCa.