Nawóz siarkowo wapniowy AgroSulCa oprócz swoich właściwości nawozowych (dostarcza siarkę S 17% oraz wapń Ca 21 %) wpływa również pośrednio na poprawę środowiska i ekologię.
Rolnicy w celu zapewnienia wysokiej wydajności rolnej stosują intensywne nawożenie nawozami mineralnym często przekraczając zalecane dawki, co powoduje, że składniki pokarmowe (NPK) nie zostają w całości wykorzystane przez rośliny. Stanowi to poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego, szczególnie dla wodnego. Nadwyżki nawozów pod wpływem opadów spływają do zbiorników i cieków wodnych powodując ich zanieczyszczenie. Dostarczone do wód powierzchownych składniki pokarmowe powodują rozwój roślinności wodnej oraz glonów, powodując zarastanie zbiorników i przyczyniając się do zaniku życia biologicznego.
Proekologiczne działanie nawozu siarkowo wapniowego AgroSulCa to przede wszystkim wpływ na poprawę struktury gleby. Nawóz AgroSulCa w trakcie rozpuszczania uwalnia kationy wapnia, które wypychają z kompleksu sorpcyjnego potas i sód. Dochodzi w ten sposób do poprawy struktury gleby co naturalnie zwiększa ilość powietrza w glebie a to z kolei stymuluje aktywność w niej mikroorganizmów. Zawarty w nawozie wapń na glebach lekkich powoduje łączenie elementarnych cząstek koloidalnych ilastych i próchniczych tworząc agregaty, które łącza się w gruzełki. Na glebach ciężkich, zbitych wapń powoduje rozluźnienie wiązań między cząsteczkami ilastymi co prowadzi do uruchomienia procesów strukturotwórczych oraz powoduje zmniejszenie ryzyka zbrylania się ziemi. Właściwa struktura gleby odgrywa niezmiernie ważną rolę, ponieważ wpływa na prawidłowy wzrost korzeni roślin uprawnych a to prowadzi do prawidłowego pobierania nawozów z całego profilu glebowego oraz decyduje o zagospodarowaniu wody opadowej. Dobrze ukorzeniona roślina to lepsze plony oraz efektywne pobieranie składników pokarmowych szczególnie tych o małej ruchliwości jak potas i fosfor. Ponadto zawarta w nawozie siarka odpowiada za wykorzystanie przez rośliny nawozów azotowych. Gleby o właściwej strukturze zapobiegają spłukiwaniu nawozów w trakcie opadów atmosferycznych. Zgodnie z aktualna polityką rolną, należy wdrażać dobrą praktykę rolniczą, której celem jest ochrona wód przed zanieczyszczaniem nawozami mineralnymi, głównie azotem i fosforem, AgroSulCa idealnie wpisuje się w te działania.