Jak działa nawóz AgroSulCa?
Nawóz w kompleksie sorpcyjnym gleby rozpuszcza się i uwalnia wapń w formie kationów Ca2+ oraz siarkę w postaci anionów siarczanowych SO42-. Są to takie formy chemiczne, jakie są bezpośrednio pobierane przez rośliny. Posiada on bardzo cenną cechę agrochemiczną polegającą na tym, że w glebie tworzy zawiesinę, co powoduje, że przemieszcza się w każdym kierunku profilu glebowego.
Jeżeli zastosujemy nawóz jesienią czy wiosną i dobrze wymieszamy z glebą, wówczas uzyskamy dobre rozmieszczenie składników w strefie ukorzeniania się uprawianej rośliny, a tym samym optymalnie odżywimy rośliny wapniem i siarką. Możemy go również stosować posypowo, nie mieszając z glebą. Wówczas jego przemieszczanie w głąb profilu glebowego będzie zależało od ilości opadów.
Co to dla nas oznacza?
Zawarta w nawozie siarka jest odpowiedzialna za właściwą gospodarkę azotem. Powoduje, że dostarczany azot z nawozów jest w pełni wykorzystany, co przekłada się na lepszy wzrost roślin, większy plon czyli większy zysk. Niedobory siarki są podobne do objawów braku azotu. Najczęściej w takiej sytuacji stosujemy dodatkowe dawki azotu, narażając się na niepotrzebne koszty. Azot ten nie zostanie wykorzystany, za to spłynie do zbiorników wodnych lub uwolni się do atmosfery.
Według profesora W. Grzebisza brak 1 kg siarki przekłada się na brak możliwości przyswajania 3-5 kg azotu.
Lepsze ceny skupu płodów rolnych
Zboża dobrze odżywione siarka posiadają więcej białka w nasionach zaś rośliny oleiste zawierają większą zawartość lepszej jakości oleju. Wapń zawarty w nawozie wpływa na rozwój systemu korzeniowego, jest on odpowiedzialny za proces podziału komórek, pączków wzrostu zarówno korzeni, jak i pędów nadziemnych. To dobrze rozwinięty system korzeniowy, odpowiada za wykorzystanie zasobów wodnych, efektywne pobieranie składników pokarmowych (szczególnie tych, o małej ruchliwości, takich jak: potas i fosfor). To również większa zdrowotność roślin i mniej zabiegów fungicydowych.
Siarka bierze udział w syntezie ligniny, jej niedobór osłabia tkanki mechaniczne przez co zwiększa podatność roślin na choroby grzybowe. Dostarczony wraz z nawozem wapń jest składnikiem blaszki środkowej komórek hamuje on w ten sposób inwazyjność patogenów, głównie grzybów.
To lepsza żyzność i struktura gleby.
Zawarty w nawozie wapń na glebach lekkich wpływa na poprawę struktury gleby w taki sposób, że powoduje łączenie ilastych cząstek koloidalnych w obecności próchnicy w agregaty, które łączą się w gruzełki. Powstałe gruzełki sprawiają, że w glebie takiej poprawiają się stosunki powietrzno-wodne. Na glebach ciężkich, zbitych, wapń wpływa na rozluźnienie wiązań między cząsteczkami ilastymi, co prowadzi do uruchomienia procesów strukturotwórczych oraz powoduje zmniejszenie ryzyka zbrylania się ziemi. Mniejsze koszty wykonania zbiegów uprawowych, np. orki
Właściwa struktura to łatwiejsze wykonywanie orki i innych zabiegów agrotechnicznych czyli mniejsze zużycie paliwa na jednostkę powierzchni.
Usuwa toksyczny glinu Al3+
Na glebach o odczynie pH < 5,5 uwalnia się toksyczny glin, który jest zabójczy dla roślin. Jego oddziaływanie powoduje zahamowanie wzrostu korzeni co prowadzi do zamierania roślin. Nawóz AgroSulCa blokuje toksyczny glin ponieważ po rozpuszczeniu nawozu uwalniają się aniony siarczanowe, wchodzą one z nim w reakcję tworząc siarczan glinu. Tak związany glin nie jest szkodliwy dla roślin.
Nawóz AgroSulCa może być stosowana w dowolnym terminie agrotechnicznym
Wynika to z tego, że posiada bardzo niski indeks solny dlatego można go stosować przez cały okres agrotechnicznych od wczesnej wiosny do późnej jesieni.
Ogólna zasada stosowania nawozu siarkowo wapniowego AgroSulCa polega na zastosowaniu go w dawce nie mniejszej niż 1 t/ha pod wszystkie rośliny uprawne, co dwa lata. Takie stosowanie zabezpiecza potrzeby pokarmowe dwóch kolejnych roślin uprawnych.
Pamiętaj, że to składniki pokarmowe mają czekać na roślinę a nie odwrotnie