Wg. profesora Witolda Grzebisza żyzność gleby to zdolność gleby do dostarczania uprawianej roślinie powietrza, wody i składników pokarmowych w ilości , proporcjach i formach niezbędnych do realizacji jej potencjału plonotwórczego. Zasoby gleby można zwiększyć głównie przez zwiększenie zawartości próchnicy.
Proces ten polega na wprowadzaniu do gleby nawozów zielonych oraz nawozów organicznych. Gleby polskie nie należą do gleb żyznych a przyczyną tego stanu rzeczy jest przede wszystkim:
- dominacja gleb piaszczystych, o niskim naturalnym potencjale produkcyjnym,
- mała zawartość próchnicy w glebach uprawnych,
- duża podatność gleb uprawnych na zakwaszenie,
- mała zawartość składników mineralnych,
Dodatkowo na czynniki o charakterze naturalnym, nakładają się czynniki agrotechniczne, takie jak:
- brak wapnia w glebie,
- nadmiar stosowanego azotu,
- małe dawki siarki, fosforu, potasu i magnezu
W polskich glebach wapń jest podstawowym składnikiem mineralnym, warunkującym naturalną produktywność gleb. Nawóz siarkowo wapniowy AgroSulCa w formie pylistej, składa się z kryształów siarczanu wapnia o wymiarach do 30 do 60 µ, przez to w wodzie tworzy zawiesiny. W glebie AgroSulCa tworzy naturalną zawiesinę i przemieszcza się w profilu glebowym w każdym kierunku. Jest to niezwykle ważna, agrochemiczna cecha nawozu gdyż to właśnie ruchliwość w profilu glebowym prowadzi do wysycenia strefy aplikacji nawozu w warstwie ornej, sięgając aż do podglebia. Tak wysycony nawozem AgroSulCa profil glebowy dostarcza bezpośrednio w rejon korzenia rośliny kationy wapnia(Ca2+) oraz aniony siarczanowe (SO42-), zapewniając im w ten sposób właściwe odżywianie.