Jesień to czas zakładania sadów i jagodników
Jesień to zdaniem wielu producentów sadowniczych najlepszy okres na zakładanie sadów i jagodników. Przed założeniem takiej wieloletniej plantacji należy bardzo staranie przygotować glebę zasilając ja wapniem i siarką. Warto wtedy zastosować nawóz siarkowo-wapniowy AgroSulCa, który jest źródłem łatwo przyswajalnego wapnia jako kation Ca2+ – 21 % oraz siarki w formie siarczanowej jako anion SO4 2- – 17 % czyli takiej formy chemicznej, która jest pobierana bezpośrednio przez rośliny sadownicze. Z doświadczenia wiemy, że optymalną dawką przed założeniem uprawy jest dawka w wysokości od 1 -1,5 t/ha.
Rośliny jagodowe i drzewa pobierają aniony siarczanowe i kationy wapnia za pomocą systemu korzeniowego z roztworu glebowego przez cały okres wegetacji.
Najważniejszą funkcją siarki w uprawie roślin sadowniczych jest jej rola w gospodarce azotem. W okresie wegetacji można wyróżnić dwa okresy intensywnego pobierania siarki: pierwszy okres to formowania się liści i kwiatów, zaś drugi to czas formowania się owoców.
Wapń jest pierwiastkiem (składnikiem odżywczym), który odgrywa kluczową rolę w produkcji sadowniczej. Wpływa na jakość owoców a co za tym idzie decyduje o konkurencyjności rynkowej. Na właściwe pobieranie wapnia z gleby wpływa przede wszystkim właściwe jego wysycenie w kompleksie sorpcyjnym oraz właściwa wilgotność i temperatura gleby. Aby pobieranie wapnia odbywało się bez przeszkód, jego zawartość w roztworze glebowym musi być wielokrotnie większa od potrzeb metabolicznych rośliny – takie wymagania spełni nawóz AgroSulCa.
Wapń jest składnikiem blaszki środkowej oraz ścian komórek owocu, co przyczynia się do wzmocnienia mechanicznej bariery chroniącej przed wnikaniem zarodników grzybów i bakterii. Dobre, właściwe wysycenie komórek owoców wapniem powoduje, że owoce nie gniją, stają się odporne na tak powszechną chorobę grzybową roślin i owoców jak szara pleśń.
U jabłoni wapń zapobiega gorzkiej plamistości podskórnej oraz chorobom przechowalniczym.
Rośliny pestkowe najwięcej wapnia zawierają w skórce a najmniej w miękiszu. Niedostateczne zaopatrzenie tych roślin w wapń powoduje silne pękanie skórek co szczególnie uwidacznia się po opadach poprzedzonych suszą.
W przypadku grusz jego niedobory prowadzą do skorkowacenia miąższu i powstawania zielonych plam na skórce owocu.
W przypadku owoców jagodowych takich jak truskawki, maliny i borówki amerykańskie właściwe wysycenie wapniem powoduje, że skórka owoców jest twardsza a to sprawia, że bardziej odporna na choroby grzybowe a owoce takie lepiej i dłużej się przechowują.
W przechowalnictwie owoce, które zawierają mało wapnia szybko tracą turgor, jędrność co powoduje, że szybko więdną.
Optymalny termin i dawki stosowania nawozu AgroSulCa w sadach przedstawiają tabele.