Co robić aby zachować żyzność gleby
Wg. profesora Witolda Grzebisza żyzność gleby to „zdolność gleby do dostarczania uprawianej roślinie powietrza, wody i składników pokarmowych w ilości, proporcjach i formach niezbędnych do realizacji jej potencjału plonotwórczego.” Zatem jak pomóc glebie w realizacji takich planow?
Jakość gleby można poprawić przede wszystkim przez zwiększenie zawartości próchnicy. Proces ten polega na wprowadzaniu do gleby nawozów zielonych oraz nawozów organicznych lecz aby zaktywować proces próchniczotwórczy wskazane jest wprowadzenie dwóch pierwiastków odżywczych, takich jak: wapń i siarka. Siarka to pierwiastek, który stymuluje aktywność mikroorganizmów glebowych, głównie tych rozkładających resztki pożniwne, słomę czy nawozy naturalne. Wapń natomiast, na glebach lekkich powoduje łączenie elementarnych cząstek koloidalnych ilastych i pylastych w obecności próchnicy w agregaty, te z kolei łączą się w gruzełki. Na glebach ciężkich, zbitych, wapń powoduje rozluźnienie wiązań między cząsteczkami ilastymi, co prowadzi do uruchomienia procesów strukturotwórczych oraz zmniejszenia ryzyka zbrylania się ziemi.
W każdym przypadku idealny jest nawóz AgroSulCa, który spełnia te wymagania dostarczając jednorazowo 21 % wapnia (Ca) oraz 17% siarki (S) i tworząc właściwą strukturę gleby.
A właściwa struktura gleby to żyzność gleby, to :
- prawidłowy wzrost korzeni roślin uprawnych,
- prawidłowe pobierania nawozów z całego profilu glebowego,
- zgromadzona woda opadowa w profilu glebowym,
- lepsze plony,
- efektywne pobieranie składników pokarmowych szczególnie tych o małej ruchliwości, jak potas i fosfor,
- mniejsze koszty wykonania zbiegów uprawowych, np. orki.
Nawóz AgroSulCa doskonale wpisuje się w powyższy scenariusz, poprzez swoje właściwości wpływa pośrednio lub bezpośrednio na wszystkie opisane funkcje.