W marcu możemy zadbać o przyszłe owoce. Stosując nawóz siarkowo – wapniowy AgroSulCa, wprowadzasz do gleby 21 % wapnia i 17 % siarki. Głównym źródłem wapnia i siarki dla roślin jest gleba. Na właściwe pobieranie wapnia i siarki z gleby wpływa przede wszystkim jej wilgotność. Aby pobieranie wapnia i siarki odbywało się bez przeszkód ich zawartość w glebie musi być wielokrotnie większa od potrzeb pokarmowych roślin.
Wapń jest pierwiastkiem (składnikiem odżywczym), który odgrywa kluczową rolę wpływając na jakość owoców a co za tym idzie decyduje o konkurencyjności rynkowej. Jest składnikiem blaszki środkowej oraz ścian komórek owoców, co przyczynia się do wzmocnienia mechanicznej bariery chroniącej przed wnikaniem zarodników grzybów i bakterii.
Co to dla nas oznacza
- Dobre, właściwe wysycenie komórek owoców wapniem powoduje, że owoce nie gniją, stają się odporne na tak popularną i powszechną chorobę grzybową roślin i owoców jak szara pleśń.
- Jabłka – wapń zapobiega gorzkiej plamistości podskórnej oraz chorobom przechowalniczym.
- Wiśnie, czereśnie, śliwki – najwięcej wapnia zawierają w skórce a najmniej w miękiszu. Niedostateczne zaopatrzenie tych roślin w wapń powoduje silne pękanie skórek co szczególnie uwidacznia się po opadach poprzedzonych suszą.
- Gruszki – niedobory wapnia prowadzą do skorkowacenia miąższu i powstawania zielonych plam na skórce owocu.
- Przechowywanie owoców – brak wapnia powoduje, że owoce tracą jędrność i szybko więdną.
- Truskawki, maliny i borówki amerykańskie – właściwe wysycenie wapniem powoduje, że skórka owoców jest twardsza a to sprawia, że bardziej odporna na choroby grzybowe a owoce takie lepiej i dłużej się przechowują.