Siarka – składnik niezbędny przy nawożeniu azotem
Ceny nawozów azotowych, każdy wie jakie są dlatego należy zoptymalizować dawki azotu w taki sposób aby był on w pełni wykorzystany. Jednym z podstawowych składników odpowiedzialnym za gospodarkę azotem w roślinie jest siarka. Mając na uwadze, że 60 % gleb w Polsce wykazuje braki tego składnika dlatego musimy ją dostarczyć w formie nawozu. Wg profesora W. Grzebisza brak jednego kilograma siarki (S) przekłada się na trzy do pięciu kilogramów nieprzyswojonego azotu (N).
Jak temu zaradzić i cieszyć się wysokim plonem?
Nawóz ten należy do nawozów wolnodziałających. Takie po rozpuszczeniu uwalniają składniki odżywcze stopniowo w takiej formie chemicznej, w jakiej są bezpośrednio pobierane przez rośliny – czyli jako kation Ca oraz anion siarczanowy SO4. Optymalna ilość siarki w glebie powoduje, że dostarczony azot zostanie w pełni wykorzystany przez rośliny.
Wiosenny zabieg jest w pełni bezpieczny ponieważ siarczan wapnia posiada niski indeks solny (8,1) – można w ten sposób uzupełnić braki siarki i wapnia w glebie.
Jednocześnie musimy być w pełni świadomi, że głównym źródłem składników odżywczych dla roślin jest gleba, nawożenie zapewni jedynie chwilowe poprawienie niedoborów.
Stosując nawóz siarkowo wapniowy AgroSulCa w dawce 1 t/ha dostarczamy 170 kg siarki oraz 210 kg wapnia.