Jeden z producentów truskawek na śląsku podzielił się spostrzeżeniami stosowania nawozu AgroSulCa.
„Stosuję w swoim gospodarstwie nawóz od 10 lat na polach, na których prowadzę produkcję roślin jagodowych, głównie truskawek, na glebach lekkich IV-tej i V-tej klasy. Nawóz jest aplikowany wg. następującej zasady:
- Przed założeniem plantacji 1 t/ha
- W trakcie prowadzenia plantacji, po zbiorach (po koszeniu liści w lipcu) – pogłównie, w dawce od 300 -400 kg/ha lub
- W listopadzie, w momencie przejścia truskawki w stan spoczynku zimowego, w dawce 300 – 400 kg.
Jakie mam efekty? Regularne stosowanie siarczanu wapnia na moich polach spowodowało poprawę pH gleby, której wartość wynosi teraz 6,4 – 6,7.
Zaobserwowałem również zmiany w występowaniu chwastów uciążliwych np. całkowity brak skrzypu polnego czy szczawiu ale pojawiły się chwasty, które lubią wyższe pH gleby, np. gorczyca polna czy tobołki.
Zauważyłem jednocześnie, że poprawił się pokrój roślin. Rośliny mają dobrze rozbudowaną zarówno część nadziemną w postaci większych liści, jak i dłuższy, lepiej rozbudowany system korzeniowy.
Rośliny stały się mniej podatne na choroby grzybowe takie jak biała czy czerwona plamistość liści. Niemal całkowicie ze swoich pól wyeliminowałem uciążliwe patogeny grzybowe, takie jak Phytophthora cactorum, która jest odpowiedzialna za skórzastą zgniliznę owoców truskawki oraz w znacznym stopniu szarą pleśń. Ilość zabiegów fungicydowych w latach suchych, w trakcie kwitnienia ograniczyłem do dwóch.
W okresie dojrzewania truskawek zrezygnowałem ze stosowania nawozów dolistnych zawierających wapń.
Stosując nawóz AgroSulCa owoce posiadają trwalszą skórkę, co przekłada się na lepsze i dłuższe przechowywanie w chłodni oraz mniejszą podatność na uszkodzenia, czyli lepsze walory handlowe.
Wszystkie wyżej wymienione czynniki powodują, że plon utrzymuje się na niezmiennym, wysokim poziomie a to dzięki stosowaniu nawozu siarkowo-wapniowego AgroSulCa.