Zakwaszenie to problem niemal wszystkich gleb w Polsce. Sprawcą zakwaszenia jest przede wszystkim dwutlenek węgla CO2, powstajacy przy rozkładzie resztek pożniwnych, obornika czy przyoranej masy zielonej. Dwutlenek węgla rozpuszcza się w wodzie tworząc słaby kwas węglowy, który w wyniku rozkładu wydziela kwaśne kationy H+.
Nadmiar kationów wodorowych zostaje zobojętniony przez wapń w formie tlenkowej lub węglanowej (dostarczony do gleby w trakcie wapnowania) tworząc kwaśny wodorowęglan wapnia Ca(HCO3)2. Niestety, jest on wymywany do głębszych warstw gleby gdzie tak związany wapń staje się niedostępny dla roślin.
Jak zatem dbać o glebę i niedopuścić do jej zakwaszenia? Doskonałym, łatwo przyswajalnym źródłem wapnia dla roślin jest siarczan wapnia czyli nawóz AgroSulCa. Aby zapewnić stały poziom wapnia w glebie należy systematycznie co dwa, trzy lata stosować go w dawce 1t/ha. Taka dawka dostarcza 210 kg czystego wapnia, zaspakajając w ten sposób potrzeby pokarmowe dwóch, a nawet trzech kolejnych roślin uprawnych. Siarczan wapnia w glebie tworzy zawiesinę dzięki czemu przemieszcza się w każdym kierunku profilu glebowego.
Ta ważna agrochemiczna cecha nawozu, świadcząca o jego ruchliwości w profilu glebowym prowadzi do wysycenia miejsca nawożenia w warstwie ornej sięgając aż do podglebia. Tak wysycony profil glebowy nawozem AgroSulCa dostarcza kationy wapnia(Ca2+) oraz aniony siarczanowe (SO4 2-) bezpośrednio w rejon korzenia rośliny, zapewniając im w ten sposób właściwe odżywianie.
Nawozy wapniowe stosowane do wapnowania gleby służą przede wszystkim do jej odkwaszania – siarczan wapnia, do którego należy nawóz siarkowo – wapniowy AgroSulCa służy do odżywiania roślin