Wapń to składnik odżywczy, który pozwala zminimalizować skutki stresu wywołanego przez suszę czy przymrozki. Według profesora Witolda Grzebisza wapń jest najbardziej niedocenianym składnikiem mineralnym w produkcji roślinnej w Polsce. Jest to pierwiastek, który decyduje o najważniejszym wskaźniku, charakteryzującym produktywność gleby, jakim jest jej żyzność. Niedobór tego pierwiastka w glebie, ściślej w glebowym kompleksie sorpcyjnym powoduje, że w zasadzie większość wymagających roślin uprawnych, przykładowo rzepak, czy też pszenica plonują na poziomie niskim, a do tego plony są zawodne w latach.
Jedną z niezwykle ważnych cech wapnia (Ca2+) w glebie, ściślej w roztworze glebowym jest antagonizm względem toksycznego glinu (Al3+). Tym samym w glebach naturalnie zasobnych w wapń, wytworzonych z glin, reakcja roślin uprawnych na zakwaszenie jest dużo mniejsza, niż w glebach o małej zawartości wapnia, czyli w glebach piaszczystych.
Wapń ten jest pobierany w dużej ilości przez rzepak ozimy. Niedobór wapnia w roślinach uprawnych (trudno zaobserwować wizulanie, czyli bez wykonania analizy chemicznej rośliny) powoduje, że stają się bardzo wrażliwe zarówno na stresy abiotyczne, przykładowo susze, jak i na stresy biotyczne, przykładowo porażenie przez patogeny.
Duża wrażliwość roślin uprawnych, nawet, gdy pobierają małe ilości tego składnika z gleby (zboża) wskazuje na jego absolutną niezbędność w produkcji roślinnej.
Zawartość wapnia w glebach Polski, jest mała wręcz bardzo mała. Spośród krajów UE gleby w Polsce cechują się najmniejszą zawartością wapnia w wierzchniej warstwie gleb uprawnych. Stosując regularnie nawóz siarkowo wapniowy AgroSulCa dostarczamy niezbędne ilości wapnia (Ca2+) wymagane w produkcji roślinnej.